Netradiční tkalcovna na vlně je zaměřena na ruční zpracování vlny.
Pokud máte zájem o tvoření s vlnou pro skupinu, tak mě neváhejte kontaktovat. Ráda za Vámi přijedu s vlnou a se vším potřebným vybavením, které je ke zpracování vlny potřeba.
Techniky zpracování vlny
- PŘEDENÍ - účelem předení je vytvořit z různých materiálů nit, která se dá dále použít. Nit vzniká stáčením připraveného materiálu. K předení používáme tradičně kolovrátek.
- TKANÍ - nejstarší způsob výroby textilií založený na jednoduchém principu - provlékání osnovních nití nitěmi útkovými. Máme k dispozici 2 tkalcovské stavy o pracovních šířích 70 a 110 cm.
- SUCHÉ PLSTĚNÍ - suché plstění vyžaduje nákup speciální pomůcky - plstící jehly. Tyto jehly mají drobné zářezy, díky kterým při průchodu rounem za ně zachycují a opakovaným propichování rouna dochází k jeho plstění bez použití vody. Kromě plstící jehly potřebujeme ještě dostatečně vysokou a měkkou podložku, použít se dá např. kus polystyrénu, měkká pěnová guma nebo podobný materiál. Suché plstění nám umožňuje prostorovou tvorbu, různá zvířátka, broučky, víly nebo andělíčky. Zároveň je výborným doplňkem ke zdobení výrobků, které vznikly mokrým plstěním.
- MOKRÉ PLSTĚNÍ - plstění je metoda, která využívá zajímavé vlastnosti surové vlny, která když je navlhčená při mechanickém namáhání (tření) a/nebo prudkých změnách teploty tzv. plstí. Vlákna se přitom pevně propletou a z velkého načechraného chomáčku se stane malá hutná placka. Technikou mokrého plstění se dá vyrobit celá škála výrobků - tašky, kabelky, peněženky, šály, šátky, vesty, kabáty, boty....